MT� KASSIABI KODULEHEK�LG

  1. Avalehele

  1. EST | ENG | RUS

  2.  






Lisa uus sisuleht

Kassipoja hooldamine

Kuidas hooldada paarinädalast või nooremat emata kassipoega.

Kui leiate hüljatud pisitillukese emata kassipoja, kellel silmad veel kinni ning olete otsustanud tema elu päästa, peate endale esmalt aru andma sellest, et tema võimalus ilma emata ellu jääda väga väike. Kassiema ei jäta oma poegi põhjuseta maha. Emase kassi käitumine on väga ratsionaalne, kui tema vaist meile teadmata põhjusel ütleb, et poegadest eluloomi ei saa, jätab ta nad maha ja muretseb uued. Kodukasside puhul või see väljenduda selles, et kassiema viib pojad või poja pesast järjekindlat välja või keeldub neid toitmast. Kuid võib ka olla, et kassiemaga on õnnetus juhtunud ja sellepärast on pojad üksi ja abitud.

Inimene ei saa asenda kassipojale tema ema. Hea tervisega sündinud kassilapsel on siiski lootus jääda ellu ka inimese hoolitsuse all. Kassiema asendamise ülesanne on inimese jaoks raske ning vastutus kassilapse elu eest väga suur.

Alla kuu vanuse kassipoja puhul on üks olulisemaid asju temperatuur. Kõige juures, mida temaga teete, tuleb mõelda sellele, milline oleks tema normaalne olukord. Normaalses olukorras oleks ta kassiema läheduses kelle kehatemperatuur on 38 - 39 kraadi. Seega kõik mida te kassipojaga tegeledes teete, peab olema soojas tehtud-toimetatud, soojade asjadega (pesa, toit, pepu ja silmade puhastamine, süles hoidmine) Kõik peaks toimuma nii nagu see kassiema läheduses tegelikult juhtuks. Ka siis kui kiisud on üksi, peavad nad olema koguaeg soojas. Soojendamiseks võib kasutada soojaveekotti või pudeleid, milles peab pidevalt, vastavalt vajadusele sooja vett uuendama. Samas tuleb vältida ülekuumenemist. Väikeste toit peab olema samuti 38-39 kraadi. Jahedamat toitu ei suuda kassipoja organism ise seedimiseks vajaliku temperatuurini soojendada ning jahedam toit ei seedu vaid roiskub soolestikus ja kiisu sureb.

Paarinädalast loomakest on vaja toita lutipudelist või nõelata süstlast. Parim toit on kliinikust ostetud kassipoegadele mõeldud piimaasendajaga. Lutipudel ja lutt on piimaasenduspulbriga kaasa. Süstalt tuleb kliinikust ise küsida või osta inimeste apteegist. Kassikest tuleb toita kindlasti iga 2-3 tunni tagant ööpäeva ringselt. Üle 5 tunni ei tohi loomake mitte mingil juhul toitmata olla. 5 tunnine toitmise vahe võib olla ainult 1 kord ööpäeva jooksul nt. öösel. Auk lutis peab olema selline, et kui keerate pudel lutiga tagurpidi siis lutist peab vedelikku tilkuma, mitte voolama. Kui luti auk on liiga suur võib tekkida oht, et toit satub kassipoja hingamisteedesse ja kopsu ning kiisu võib lämbuda.

Loomakliinikust ostetud piimaasendajaga on kaasas väga täpne toitmisjuhend, kui seda järgida, siis peaks kõik korras olema Mõned kassid (nagu ka mõned inimlapsed) söövadki natuke vähem või rohkem kui ettenähtud. Minimaalne eluks vajalik kogus oleks pool sellest, mis juhendis kirjas on. Kindlasti ei tohi oma mugavuse pärast toita neid nimetud minimaalse kogusega. See väike kogus võib olla piisav üksnes erandite puhul.

Selleks et olla kindel, kas kassipoeg on kõhu täis söönud, on vaja teda kaaluda enne söötmist ja pärast söötmist ning kirjutada kaalumistulemus igakord üles. Kiisupoega võib kaaluda näiteks köögikaaluga. Loomalaps peab kaalus koguaeg juurde võtma. Kassipoeg on söönud normaalselt kui ta iga päev kasvõi 10 grammi juurde võtab. Kaalus juurdevõtmine peab olema pidev.

Kui kassipoeg ei söö ja kipub toitmise ajal uniseks jääma, ei tohi eeldada, et tal on kõht täis, eriti kui ta ei ole märkimisväärselt söönud. Nälginud kassipoeg ei jaksa imeda ja süüa ning jääb nälja ja nõrkuse tõttu toitmise ajal magama. Sel juhul tuleb ergutada teda sööma. See ei ole lihtne. Kuid mõned soovitused siiski: Toites tuleks kassipoega hoida alati enda vastas, nagu last. Öeldakse, et sooja hingeõhu puhumine ettevaatlikult tema näole võib aidata, Kõlab veidralt, aga inimesel puuduvad kassiemme instinktid ja põlvkondade jooksul kogutud tarkus ja seega saame piirduda üksnes oma kogemustest õpituga. Loomakese eest hoolitsedes tuleb kasutada terve mõistust ja vaistu, olla ettevaatlik ning mitte loota üksnes kassipoja vastupidavusele. Armastus ja kontakt teise hooliva elusolendiga on alati olulised motivaatorid.

Kasspojad ei oska oma hädasid (pissida ja kakada) selles vanuses veel ise teha, teie abi on selles asjas vältimatu. Kiisu sabaalust tuleb sooja, niiske vatitupsuga masseerida, imiteerides kassiema lakkumist. Seda tuleb teha iga kord söötmise ajal või pärast söötmist. Ka siin tuleb meeles pidada, et kassiemme kehatemperatuur on 38 - 39 kraadi ning vatitups, millega sabaalust masseerite, peab olema niiske ja soe.

Võib juhtuda, et piimaasendaja paneb kassipojal kõhu kinni. Arstid ütlevad, et kassipoeg peab kakama vähemalt üks kord 24 tunni jooksul. Kassipoja väljaheide peab olema helekollane ja tahke. Kui see konsistents on vedelam, siis on kassipojal kõht lahti. Sel juhul peab kohe nõu pidama loomaarstiga, omast tarkusest ega koduapteegist ei tohi nii pisikesele kassile mingeid rohtusid anda. Kui roojas on verd, siis tuleb viivitamatult ühendust võtta loomaarstiga. Samuti peab kõhulahtisuse või oksendamise puhul kohe otsima loomarsti abi, sest kassipoegade elu on väga habras ja nende tervislik seisud võib muutuda eluohtlikuks juba mõne tunni jooksul.

Kassipoja silmade seisundit tuleb hoolikalt jälgida. Kui on kahtlus, et silm võiks olla põletikus (kinnise silma nurkadest tuleb voolust või mäda, silmade juures on pidevalt puru), tuleb samuti esimesel võimalusel konsulteerida loomaarstiga. Põletikus silma on vaja regulaarselt puhastada. Kodustest vahenditest võib kasutada silmade puhastamiseks lahjat, sooja kummeliteed. Kummelitee peab olema tehtud apteegist ostetud kuivatatud kummelitaimedest, mitte aga inimestele joogiks mõeldud kummelitee pakkidest. Loomakliinikutes on müügil naatriumkloriidi (füsioloogilise lahuse) ampullid, mis sobivad suurepäraselt kassipoja silmade puhastamiseks, sest see vedelik on elusolendi kehavedelikele kõige lähedasema koostisega. Sellega vedelikuga võib edukalt puhastada silmi, kõrvu. Kassipoja veel avanemata silmi ei tohi mitte mingil juhul püüda jõuga avada, tulemuseks võib olla silma kaotus.

Peamine, millest kinni tuleb pidada, on õige temperatuur, õiges koguses ja õige sagedusega antud õige toit. Mistahes kahtluse korral loomakese tervise osas, loiduse või muu imeliku oleku puhul ei tohi ootama jääda vaid tuleb konsulteerida viivitamatult loomaarstiga.

Kolmenädalasele kiisupojale tuleks pesa lähedusse panna pisikese madalate äärtega pissikast. Aluspanuks peaks olema lemmikloomapoest ostetud naturaalse puidu baasil valmistatud kassiliiv. Esialgu peaks vältima klombistuvaid liivasid, sest liivatera võib sattud kassipoja sooltesse ning tekitada ummistuse sooltes. Liivakasti olemasolu stimuleerib kassilapsi varakult ise kasti kasutama. Aeg ajalt võite kiisupoega kasti tõsta ja ette näidata kuidas kraapida. Siiski ärge üksnes kasti peale lootke, jälgige hoolega, kas kassipoeg oma hädad ikka tehtud saab ja vajadusel abistage teda endiselt sabaalust masseerides.

Kolmandast elunädalast alates võiks lisada piimaasendajale Hills`i i/d konservi. Neljandal nädalal võiks hakata piimaasendajat kasutama vaid Hills`i/d konservi vedeldamiseks. Viiendal elunädalal võib lisada piimaasendaja ja Hills`i i/d konservi segule ka Hills`i a/d konservi. Eelnimetatud Hills´i konserve saab osta üksnes loomakliinikutest. Neljandal või viiendal elunädalal tuleks kassikest õhutada sama segu tassilt iseseisvalt lakkuma. Segu peaks olema jätkuvalt soojendatud, loomakesele ei tohi jätta ette eelmisest toidukorrast ülejäänud jahtunud segu. Eelsoojendatud toit on vajalik vähemalt kuni kuuenädalasele kassile. Kahe- kuni neljakuu vanune kassipoeg peaks sööma siiski ainult toasooja sööki, külmikust võetud külm söök ei sobi noorele loomale.

Kindlasti peate jälgima kuidas uus toit seedimisele mõjub. Kui kõht on lahti, siis kindlasti pöörduge loomakliinikusse ning jätke ära kõhulahtisust põhjustada võinud toit. Kuivtoiduga tuleks hakata kassikest harjutama 5-6 elunädalast. Kindlasti valige veterinaari abiga just kassipojale sobiv kuivtoit. Täiskasvanud kassi kuivtoitu ei tohi kassilapsele anda, on juhtunud, et täiskasvanud kassi kuivtoit on põhjustanud kassilastel soolteummistuse.

Ussirohu, parasiitide tõrje ja vaktsineerimiste osas pidage kindlasti nõu loomaarstiga. Inimese ja kassikese edasise kooselu sujumise huvides harjutage teda leppima sellega, et tulevikus antakse talle mitu korda aastas ussirohtu, puhastatakse kõrvu, vaadatakse suhu, kontrollitakse hammaste seisundit või ka puhastatakse neid. Õpetage ja harjutage teda usaldama inimest ning mitte kartma tema tervise heaks tehtavaid tavalisi koduseid protseduure.

Iseseisvaks kasvatatud kassilapse kohta on öeldud, et kõik kassipojad asuvad algusest peale õpetama oma inimestele, kuidas kassi vajadustega kohaneda ning õige käitumise korral arvatakse inimene aukassi seisusesse.



 

MTÜ Kassiabi | Tel: 555 71625 | E-mail: info@kassiabi.ee